היהודים ידועים כמי שמקבל באהבה ובשמחה כל אדם שבא אל העולם ומצטרף אל עמינו וכשדרך החיים מסתיימת אנו מלווים את יקירנו בכבוד ומתוך הכרת תודה על דרכם בעולם זה.
ארגון בנועם נמצא לצדו של כל יהודי גם ברגעים הקשים והם רגעי הפרידה מיקירנו. רבני בנועם מספקים הדרכה בנושא מנהגי אבלות יהודיים לכל פונה בכל יישוב בארץ. אנו כאן כדי להקשיב, לעזור ולנחם.
במסורת היהודית מנהגי האבלות מחולדים לארבע תקופות עיקריות על סמך מרחקן ממועד הפטירה:
תקופת האנינות – הזמן שבין הפטירה לבין הקבורה – תקופה בעלת מעמד מיוחד הן מבחינה מסורתית והן הגלל שבתקופה זו מסיבות מובנות, מתקשים בני המשפחה לקבל את פטירת יקירם ושרויים בכאב עמוק.
השבעה – השבוע הראשון שלאחר הקבורה . בשבוע זה מקבלים קרוביו של הנפטר את אלו המעוניינים לחלוק את כאבם ולנחם אבלים. חשיבותו של מנהג זה היא בשותפות של המשפחה וכלל העם היהודי לתחושת האובדן. לעתים קרובות נוכחות אנשים בבית האבל מקלה על הכאב ומאפשרת להתמודד עם המצב. בתקופה זו נהוג להימנע מעבודה, להדליק נרות נשמה. השבעה מסתיימת בעלייה לקברו של הנפטר לביקור קצר ותפילה.
השלושים – החודש הראשון לאחר הקבורה. בסיום תקופה נהוג להגיע לבית העלמין כדי לערוך את טקס חנוכת(גילוי) המצבה. לאחר 30 יום מסתיימת תקופת האבלות אלא אם כן מדובר באב או אם.
שנת האבל – שנים-עשר החודשים לאחר יום הקבורה. סיום שנה מיום קבורתו של הנפטר מציין את סיום תקופת האבל. מבחינת מנהגי היהדות מומלץ לחזור אל החיים הרגילים עם כל רגעי השמחה שהם מביאים.
מקובל לערוך אזכרה לנפטר כל שנה על פי התאריך העברי ולהעלות את זכר הנפטר תוך הדלקת נרות נשמה.
זקוקים להדרכה בנושא מנהגי אבלות? פנו לארגון בנועם ונלווה אתכם צעד אחר צעד בהבנה, רגישות ואהבה – גם ברגעים הקשים.
שלא תדעו עוד צער.

אבלות

צור קשר